Wygląd paznokci a zdrowie – co warto wiedzieć?

Piękne, zadbane paznokcie sprawiają, że nasze dłonie wyglądają elegancko, a my jesteśmy bardziej pewne siebie. Niestety wiele kobiet skarży się, że ich paznokcie nie są w najlepszej kondycji – mają tendencje do łamania się i rozdwajania. Warto mieć świadomość, że nasze działania mają ogromny wpływ na to jak wyglądają nasze paznokcie. Jeżeli jednak pamiętamy o pielęgnacji i odpowiedniej diecie, a mimo to ich stan wciąż pozostawia wiele do życzenia, może być to oznaką problemów zdrowotnych lub czynników genetycznych.

 

Co przyczynia się do osłabienia kondycji naszych paznokci?

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że wygląd jej paznokci może świadczyć o kondycji całego organizmu. Choć oczywiście nie dzieje się tak zawsze. Bywa, że przyczyną problemów z płytką paznokcia są czynniki genetyczne. Jeżeli często skarżymy się na swoje paznokcie, zróbmy wywiad rodzinny. W przypadku, kiedy nasi rodzice i dziadkowie mieli słabe paznokcie, prawdopodobnie odziedziczyłyśmy tę skłonność po nich.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w momencie, kiedy nikt w naszej rodzinie nie miał problemów z paznokciami. Wówczas powinnyśmy dalej szukać przyczyny ich złej kondycji. W wielu wypadkach za słabe, łamliwe i rozdwajające się paznokcie odpowiedzialne są:

  • grzybica,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • problemy na tle hormonalnym,
  • cukrzyca.

Jeżeli zła kondycja naszych paznokci wynika z problemów zdrowotnych, żadne metody pielęgnacyjne nie zadziałają. Jedyną drogą jest wówczas udanie się do lekarza i podjęcie leczenia. W momencie kiedy choroba zostanie opanowana, stan paznokci automatycznie się poprawi.

 

Co jeszcze może mieć wpływ na kondycję paznokci?

Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre nasze działania mogą przyczynić się do pogorszenia stanu paznokci. Bardzo powszechnym problemem jest zapominanie o racjonalnym odżywianiu. Współczesne, zapracowane kobiety zastępują zbilansowaną dietę daniami typu fast food lub stale się odchudzają. Kiedy niedobory substancji odżywczych w organizmie są permanentne, zauważamy pogorszenie stanu skóry, włosów, a także paznokci.

Jeżeli podejrzewamy, że to dieta jest przyczyną problemów z paznokciami, powinnyśmy jak najszybciej ją zmienić. Nie należy się również zniechęcać, kiedy nie widzimy szybkich efektów. Pamiętajmy, że żeby zobaczyć pogorszenie stanu naszych paznokci, musiałyśmy odżywiać się niezdrowo przez dłuższy czas. Żeby zobaczyć poprawę, również będziemy musiały poczekać. Zadbajmy, żeby nasz codzienny jadłospis obfitował w witaminy z grupy B, witaminę C, E i A, a także takie minerały jak magnez, cynk, żelazo, fosfor czy mangan. Następnie uzbrójmy się w cierpliwość. Efekty powinny pojawić się po kilkunastu tygodniach.

 

Złe nawyki, które niszczą paznokcie

Nawet kiedy nasze paznokcie są z natury mocne i twarde, same możemy przyczynić się do pogorszenia ich kondycji. Jeżeli zdarza się nam często zmywać i nie używamy do tego celu rękawiczek, możemy spodziewać się, że po pewnym czasie skóra naszych dłoni stanie się przesuszona, a paznokcie kruche i łamliwe. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które bardzo często myją ręce. Niekiedy jest to konieczne. Niektóre zawody (zwłaszcza związane z medycyną i kosmetyką) wymagają częstej dezynfekcji dłoni. W takich sytuacjach konieczne jest używanie dobrego kremu do rąk i paznokci. Należy wmasowywać go po każdym umyciu dłoni. W miarę możliwości warto jest zmienić detergenty na bardziej delikatne dla skóry.

Bardzo zły wpływ na kondycję paznokci mają czynniki atmosferyczne. Delikatne paznokcie źle tolerują zmiany temperatur. Niewskazany jest tu zarówno mróz, jak i upał. Żeby zapobiec ich uszkodzeniom powinnyśmy używać rękawiczek tak często jak to tylko możliwe. Warto jest wybierać rękawiczki wykonane z naturalnych materiałów, które nie będą utrudniały przepływu powietrza.

 

Nieprawidłowo wykonywany manicure

Czasem zdarza się, że fundujemy sobie problemy z paznokciami na własne życzenie. Ich kondycję może pogorszyć źle wykonany manicure. Jakich błędów w manicure powinny wystrzegać się kobiety, którym zależy na silnych i zadbanych paznokciach? Przede wszystkim unikajmy:

  • stosowania metalowych pilników,
  • silnego matowienia płytki paznokcia,
  • używania zmywaczy z acetonem.

Podczas wykonywania manicure dużą wagę przywiązujemy do nadawania naszym paznokciom kształtu. Część kobiet używa do opiłowywania płytki metalowych pilników. Jest to błąd ponieważ niszczą one strukturę paznokcia. Mogą doprowadzić do jego rozdwajania, a nawet złamania. Kolejnym błędem jest bardzo często lub wyjątkowo silne matowienie płytki przy pomocy tak zwanej polerki. Matowienie paznokcia wygładza go, ale jednocześnie sprawia, że staje się on cieńszy. W efekcie może dojść do jego całkowitego zniszczenia.

Niekorzystne dla kondycji paznokci jest również używanie zmywaczy z acetonem. Długotrwałe usuwanie lakieru przy pomocy tego typu preparatów sprawia, że paznokcie stają się bardzo kruche. Współczesne kobiety znajdą na rynku produkty do usuwania lakieru o znacznie lepszym składzie, bezpieczne dla delikatnych paznokci.